Nedávno sa v penzióne Karolína v Slovenskom Grobe uskutočnila prvá oficiálna ochutnávka vín, ktoré boli vyrobené pod značkou Zámockého vinárstva. Presnejšie šlo o vína označené „Šimák Zámok Pezinok – edícia Roman Janoušek“. A keďže ochutnávka mala veľký ohlas (prišlo na ňu viac než 70 ľudí), rozhodli sme sa pre vás o tomto novom projekte zistiť viacej informácií. Zašli sme preto do Pezinka a stretli sa priamo s autorom tejto novej vínnej kolekcie – Romanom Janouškom.

Privítal nás v zrekonštruovaných pivničných priestoroch Zámockého vinárstva, ktoré sú súčasťou Pezinského zámku, ktorý tiež teraz celý prechádza rekonštrukciou. Exteriér zámku teda nie je momentálne príliš vábivý, ale časť, v ktorej sídli vinárstvo je prerobená krásne a štýlovo. Keď sme sa dostatočne pokochali interiérom vinárstva, tak sme pánovi Janouškovi položili zopár otázok:

 

Aké sú plány Zámockého vinárstva a Pezinského zámku?

Pezinský zámok je v podstate pojivom všetkých aktivít, ktoré tu budú. Okrem Zámockého vinárstva, kde sa už vyrába víno, bude zámok slúžiť aj ako hotel, v rámci ktorého bude nielen lepšia reštaurácia, ale aj viecha, tak ako kedysi, aby tu ľudia mohli ísť aj neformálne oblečení. Budú tu zachované Pállfyovské izby, veľká kongresová sála, v ktorej sa budú konať rôzne eventy, kongresy, koncerty, svadby. Bude tu aj veľká expozícia skla, lebo pán Šimák starší je veľkým zberateľom skla.

Ako a kedy ste začali spolupracovať s pánom Šimákom?

Vínom sa živím a vyrábam ho už od roku 1990. Najprv som robil pivničného majstra v Limbachu, potom som sa dostal aj k vlastnému projektu, ktorý sa ale z určitých príčin nevyvinul, tak ako som si predstavoval. No a v roku 2015 som sa stretol s pánom Šimákom starším a jeho synom Štefanom, s ktorými sme založili firmu Zámocké vinárstvo Pezinok. Páni Šimákovci kúpili tento zámok, v ktorom si prenajíma priestory aj spomínaná firma.

Akou cestou sa bude toto vaše nové vinárstvo uberať?

Vyrábame tu zatiaľ víno v dvoch líniách. Jedna je „Šimák Zámok Pezinok – edícia Roman Janoušek“, ktorej by malo moje meno uľahčiť jej vstup na trh, pretože medzi fanúšikmi a vinárskou verejnosťou je dobre známe. Toto bude vyššia rada, určená hlavne pre oblasť gastronómie. Bude aj druhá línia, určená pre tzv. „retail“, alebo hovoríme tomu víno do maloobchodu. Vzhľadom na to, že naša kapacita bude väčšia, tak dať všetko víno len do „gastra“ by nebolo možné. Takže chceme robiť víno aj do obchodných reťazcov. Táto „nižšia“ rada bude aj lacnejšia, ale samozrejme s inými etiketami, inými fľašami, aby neboli jednotlivé rady zameniteľné. Ale aj to bude víno na vysokej úrovni. Potom máme v pláne ešte líniu „KLUB“, ktorá sa bude dať kúpiť len na zámku. Budú to vína s mimoriadne kvalitných ročníkov, ktoré pôjdu aj do suda, s ktorými sa bude viac pracovať, budú mať vyššiu pridanú hodnotu. Budú viac nazrievať, budú to také plnšie, mohutnejšie vína.

S akou výrobnou kapacitou teda rátate?

Momentálne je okolo 250-tisíc litrov. A chceme ju mať okolo 400 – 450-tisíc litrov, čo bude cca 500-tisíc fliaš ročne. Určitá časť je v „nereze“, potom sú tu drevené sudy, buď veľkokapacitné (3000 l) alebo barikové (225 l). A ešte tu boli pôvodne aj železobetónové cisterny, z nich sme si určitú časť nechali a ideme ich „repasovať“, tak aby sa dali použiť na výrobu vína.

Na aký vinársky štýl sa budete zameriavať?

To sa ukáže. Dominantné pre vinárstvo má byť kvalita. Na začiatku, v prostriedku, aj na konci výroby. Aj to víno, ktoré pôjde do nižšej rady, chceme aby bolo kvalitné, a keď si ho zákazník kúpi, aby sa k nemu vrátil nielen preto, že je to lacnejšie víno, ale že je tam aj dobrý pomer cena/kvalita. No a samozrejme, že do tej „GASTRO“ rady sa budeme snažiť vyberať hrozno, ktoré bude z nižšieho zaťaženia, necháme ho viacej vyzrieť. A čo sa týka toho „KLUBU“, tak to budú len tie špičkové špeciality, ktoré sa budú „točiť“ cez barikové sudy. Chceme, aby to bola kvalita, kvalita, kvalita.

V čom sa to bude líšiť od vašej doterajšej produkcie?

Mám k dispozícii kvalitnejšiu technológiu a vývoj sa nedá zastaviť. Keďže chcem robiť kvalitné vína, vždy sa budem musieť snažiť študovať, skúšať nové veci, ale aj čerpať zo skúseností a ísť stále dopredu. Lebo keď si niekto myslí, že už všetko vie, tak to je najlepšia cesta ako „zakrpatieť“ a nevyvíjať sa. Takže moderné technológie máme, a vidím to ako prienik moderných poznatkov, technológií s tradíciou, ktorá tu je, ako aj so skúsenosťami a entuziazmom.

Dôležité je aj, že máme vlastné vinice. V súčasnosti 74 hektárov a plánujeme 100 hektárov, takže to kreovanie vína u nás začne priamo vo vinici. Máme ich v lokalite Dubník a Svodín, to je Južnoslovenská vinohradnícka oblasť.

V tejto prvej edícii sme ešte nakupovali hrozno, ale len kvôli tomu, že sme ho potrebovali do odrodovej skladby. Nemali sme ešte vysadený Rizling Vlašský, Veltlín zelený, ani Pinot Noir. A sú to odrody, s ktorými chceme robiť. Už ich ale vysádzame a jedného dňa chceme byť plne sebestačný a nekupovať hrozno. Naopak ešte predávať to, čo nespracujeme.

A aké sú ešte plány ohľadne zámku?

Rekonštrukciou zámku sa naše aktivity neskončia. Bude tu predajňa i vinárske múzeum. A keďže je Pezinok vinárske mesto, tak sme presvedčení, že sem pritiahneme veľké množstvo ľudí. Nielen z blízkeho okolia, ale z celého Slovenska. Prídu sem za vínom a budú sa tu môcť aj ubytovať. Ale bude to mať synergický efekt aj pre celý región, naši hostia budú môcť ísť napr. aj do iných okolitých vinárstiev.

 

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce, aby sa tieto vaše plány podarilo čo najskôr uskutočniť.

—————————————

Aktuálny sortiment Zámockého vinárstva už nájdete v našich vinotékach.
A tiež v našom e-shope >>