Keď sa v roku 1975 slávny režisér Francis Ford Coppola so svojou ženou Eleonorou vybrali do Napa Valley, ani vo sne ich nenapadlo, že raz budú vlastniť vinárstvo. Po nakrútení úspešného filmu Krstný otec 2 sa rozhodli kúpiť si malý víkendový domček v údolí Napa Valley. Zúčastnili sa aukcie, kde ich zaujal príbeh jedného z prvých založených vinárstiev Kalifornie – Inglenook. Toto vinárstvo založil v roku 1879 fínsky námorný kapitán Niebaum. Prvé víno Inglenook vyrobil v roku 1883 a v roku 1889 získalo v Paríži zlatú medailu za výnimočnosť a čistotu. Po smrti Niebauma bolo vinárstvo zatvorené alebo sa prenajímalo a často menilo majiteľov až do roku 1975.

Krátko po kúpe vinárstva Coppola spolu so svojim enológom vytvoril víno Rubicon. Potom však nastali zlé časy a Coppola čelil bankrotu. Trvalo celých dlhých 20 rokov, pokým sa podarilo sceliť celé vinárstvo a investovať do technológií a nového enológa Scotta McLeoda, s ktorým spolupracuje dodnes. V 1998 vytvorili spolu Cask Cabernet v štýle klasických inglenookskych vín. V roku 2006 kúpil Chateau Souverain a 2008 presídlil väčšinu aktivít do mestečka Geyseville v Sonoma County, kde kúpil ďalšie vinohrady. Tu dnes sídli F. F. Coppola Winery (Director´s Cut, Diamond Collection,…). Inglenook dnes vyrába len limitované edície vín. Súčasťou vinárstva je Bistro, dve degustačné miestnosti a múzeum.

F. F. Coppola Winery sídli v Sonoma County. Hlavným enológom je Corey Beck. Súčasťou tohto objektu je známy obrovský bazén, reštaurácia Rustic, Tivoli záhrady a filmová kinosála. V roku 2017 bolo vyhlásené Vinárstvom roka v Napa Valley. Vína sa stali aj súčasťou odovzdávania Oscarov pre najlepšie filmy. Dnes sa vinárstvu venuje najmä dcéra Sofia.

Edície vinárstva:

  • Director´s Cut – limitovaná edícia vín, ktorá odráža charakter oblasti Sonoma County. Zaujímavé sú etikety vín, ktoré sú tvorené pásmi zeotropu. Zeotrop je jeden z prvých prístrojov pre rozpohybovanie obrázkov. Každá etiketa z tejto rady je replikou originálneho pásu z osobnej zbierky. Director´s edícia je zložená zo 4 odrôd (Chardonnay, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon a Merlot). Hrozno pochádza z viacerých viníc Sonomy. Zmes rôznych typov pôdy, klímy a klonov ponúka veľké množstvo variácií vín.
  • Rubicon Estate – Cuvée odrôd Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc a Petit Verdot, ktoré sú z organicky certifikovaných viníc. Vyrába sa len v najlepších ročníkoch.
  • Diamond Collection – táto kolekcia ponúka 12 vín za priaznivú cenu.
  • Sofia ponúka 2 šumivé vína, ktoré Coppola venoval svojej milovanej dcére Sofii. Blanc de Blancs je vyrobené z odrody Riesling a Rosé verzia.
  • Votre Santé – táto rada je venovaná babičke Mane Zasa Coppolovej. Bola Talianka, ktorá sa narodila v Tunisku. Ovládala 4 svetové jazyky a jedným z nich bola francúština. Na jej počesť vytvoril Votre Santé Chardonnay a Pinot Noir – na zdravie.
  • Rosso & Bianco vína vhodné ku každodennému stolovaniu.

 

Vína z tohto vinárstva nájdete samozrejme aj v našich vinotékach, ako aj v našom e-shope >>