Vinárstvo Mrva & Stanko patrí k stáliciam slovenskej vinárskej scény. Každý rok v apríli pripravujú kolekciu mladých vín z prvého plnenia. Tento rok sú to vína Veltlínske zelené, Veltlínske zelené Kryo, Műller Thurgau, Sauvignon, Tramín červený, Cabernet Sauvignon Rosé (v suchej i polosuchej verzii) a úplná novinka Syrah Rosé.

V posledných rokoch vinárstvo uvádza na trh dva Veltlíny. Jeden je pôvodom z Dolných Orešian a hrozno na druhý Vetlín s označením Kryo pochádza zo Šenkvíc. Odlišujú sa nielen pôvodom, resp. terroir-om – dolnooriešianský je zo žuly, šenkvický zo spraše, ale aj spôsobom výroby a následnej chuti. Veltlínske zelené z Dolných Orešian je viac minerálne, subtílnejšie a ostré oproti Veltlínu zo Šenkvíc, ktorý je výrazný, ovocný a „ľúbivejší“.

Műller Thurgau patrí k menej vyhľadávaným odrodám na Slovensku. Škoda, pretože spomínaný Műller z Mojmíroviec zaujme svojou ovocnou vôňou a ľahkým ovocno-korenistým prejavom v chuti. Ideálny partner k blížiacim sa teplým večerom.

Sauvignon z Čachtíc ovplýva atraktívnou ovocno-herbálnou vôňou a príjemnou šťavnatou kyselinkou. Z tejto istej polohy pochádza aj Tramín červený v kategórii polosuchých vín. Podobne ako Műller, tak i Tramín má pomenej priaznivcov, hoc sa jedná o nadčasovú bielu odroda. Vrelo ho preto tiež odporúčame.

Súčasťou prvého plnenia sú aj ružové vína. Cabernet Sauvignon Rosé z Vinodolu v dvoch prevedeniach – v suchej a polosuchej verzii. Už druhý rok sú pod praktickým šróbovacím uzáverom. Úplnou novinkou je víno Syrah Rosé 2019. Ukrýva tajomstvo, pretože na etikete nie je uvedené miesto, odkiaľ pochádza. Nám sa však podarilo zistiť, že hrozno tejto odrody bolo zberané vo Východoslovenskej vinárskej oblasti. Podľa slov pána Mrvu vás tento ružový Syrah zaujme pôsobivou ovocnou vôňou zrelých červených ríbezlí a najmä malín. Chuť je lahodne ovocná, s harmonickou štruktúrou kyselín a stredne dlhým záverom.

Túto kolekciu mladých vín si môžete samozrejme objednať aj v našom e-shope >>