Začiatkom marca 2018 sme sa (opäť) vybrali do Francúzska. Našim cieľom bolo tentoraz Bordeaux, s malou zastávkou v oblasti Champagne, kde sme navštívili malé rodinné vinárstvo Bonnet-Gilmert z apelácie Côte des Blancs (s vinicami kategórie Grand Cru… viac o nich si môžete prečítať aj v tomto článku).

Potom už ale naša cesta pokračovala priamo až do Bordeaux, kam sme dorazili večer. Ubytovanie sme mali zabezpečené u našich priateľov zo Château Lascombes. A kde inde, ako na ich zámku 🙂 (viď obrázok hore).

Po skorých raňajkách sme na druhý deň vyrazili do našich dohodnutých destinácií – vinárstiev na ľavom brehu Bordeaux. Ako prvý si na nás našiel čas Matthieu Bordes, generálny manažér vinárstva Château Lagrange z apelácie Saint-Julien. Na úvod nám pustil túto prezentáciu, vďaka ktorej sme získali informácie o štruktúre pôdy na ich vinohradoch a odrodách na nich pestovaných:

Potom nás previedol vinárstvom a poukazoval nám aj nimi používané technológie, vrátane miestnosti s barikovými sudmi. Následne sme mali možnosť prechutnať ich fantastické červené vína – prvé i druhé, ako aj ich biele víno.

Ďalšiu prehliadku vinárstva sme mali dohodnutú v už spomínanom vinárstve Château Lascombes. Je to druhé Grand Cru a jedna z najväčších usadlostí na ľavom brehu. Zaujímavé je aj tým, že vo svojich vínach majú väčšie zastúpenie Merlotu ako Cabernetu Sauvignon, hoc na ľavom brehu je zvykom skôr opačný pomer. A chvíľu sa nám venoval aj Dominique Befve, generálny manažér vinárstva. Tiež nás potešilo, keď sme sa dozvedeli, že na našu počesť pripravili na zámku aj slávnostnú večeru.

Predtým, ako sme si ju vychutnali, sme ale ešte stihli navštíviť ďalšie dve vinárstva. Jedno z nich ani netreba predstavovať. Veď kto by nepoznal Château Mouton Rothschild:

A posledným v ten deň bolo biodynamické vinárstvo Château du Tertre – 5. Grand Cru v apelácii Margaux.

 

Na druhý deň naše potulky pokračovali na pravom brehu Bordeaux >>