Viete o tom, že v Bordeaux majú „aprílové“ počasie v marci? My sme to zistili už počas nášho prvého dňa, kedy sme viackrát zažili striedanie dažďa a krásneho slnečného počasia. A potvrdili nám to aj miestni vinári. Napríklad vo vinárstve na pravom brehu Bordeaux, v Château Beau-Séjour Bécot (v apelácii Saint-Émilion), kam sme skoro ráno vyrazili. Prezradili nám aj to, že väčšina château v tejto oblasti disponuje aj podzemnými chodbami a pivnicami, kde vyzrievajú ich vína.

Potom sme sa presunuli do dvoch biodynamických vinárstiev v apelácii Pomerol. Prvým bolo Château L’Evangile vo vlastníctve Lafite Rothschild, ktorého vinohrady susedia s vinohradmi známeho Petrusu…

… a druhým Château Clinet, ktoré naplno využíva výnimočnosť svojho terroir-u, nachádzajúceho sa v najvyššej časti slávnej plošiny v Pomerole (na terase Günzskych štrkov). Zámok vlastní od roku 1998 rodina Laborde, ktorá pri výrobe vín tento terroir a jeho prírodu naplno rešpektuje.

No a týmito vinárstvami naša návšteva Pomerolu ešte neskončila. Čakalo nás ďalšie vinárstvo, Château La Fleur-Pétrus, tiež sídliace neďaleko Petrusu. Toto château patrí do skupiny vinárstiev JP Moueix, ktorú založil slávny francúzsky negociant Jean-Pierre Moueix. Zaujímavosťou je aj to, že pán Mouiex sa kedysi podieľal na tvorbe vín pre spomínaný Petrus, a rovnako tak aj jeho syn Christian, ktorý pokračuje v šľapajách svojho už nebohého otca.

A boli sme si teda pozrieť aj spomínaný ikonický Petrus a tiež veľmi známe (najmä kvalitou a následnou cenovkou svojich vín) Château Le Pin. Síce iba zvonka, lebo nemali na nás čas, ale aj takáto „obhliadka“ stála za to:

Na druhý sme sa ešte zastavili pozdraviť našich priateľov v Château Angelus a v meste Bordeaux.

No a potom nás už čakala len cesta domov.
Dlhá, ale plná nezmazateľných zážitkov.